První červnový víkend je Olomouc každoročně zasvěcena hudbě. Koná se tam festival nazvaný Svátky písní Olomouc. Jedná se o mezinárodní sborovou soutěž, která letos slavila již 50. výročí. Účastní se jí sbory všech věkových kategorií a hudebních žánrů. Tento festival získal obrovskou popularitu a je uznáván jako nejlepší sborový festival v České republice i střední Evropě. Letos jsme jeho součástí mohli být i my, Komorní sbor Alter ego.
Zpíváme již 14 let pod vedením sbormistryně Mgr. Lenky Macháčkové. Zvládli jsme mnoho různých vystoupení a koncertů u nás i v zahraničí, ale ještě nikdy jsme si netroufli zpívat soutěžně. Odvahu nám dodala porota na podzimní přehlídce sborů v Mikulově, které jsme se účastnili v nesoutěžní kategorii. Připravili jsme si tedy pět skladeb různých žánrů a v sobotu 3. června jsme vyrazili do Olomouce.

Kategorie komorních sborů vystupovala v aule filozofické fakulty, kde byla příjemná akustika a milé publikum. Vystoupení jsme zahájili dvěma lidovými písničkami, poté jsme plynule navázali hudbou duchovní od renesance až po současnost.
Atmosféra v sále byla přívětivá, takže z nás spadla tréma a za svůj výkon jsme získali stříbrné pásmo.
Úkolem sborových festivalů je popularizace sborového zpěvu mezi širokou veřejností. Účastníci těchto
akcí zase dostávají zpětnou vazbu. Nejenže mají možnost vidět práci sborů z různých koutů světa, ale
všechna vystoupení hodnotí mezinárodní odborná porota. Podrobně tedy rozebrala i náš výkon a dala
nám cenné rady do další práce. Bodově jsme se umístili na horní hranici stříbrného pásma, což nás velmi
příjemně překvapilo. Navíc jsme od jednoho ze zahraničních porotců dostali pozvání do chorvatského Splitu
na festival lidových písní v květnu 2024.
Být součástí mezinárodní soutěže pro nás bylo velice přínosné. Rádi bychom tedy poděkovali městu Bystřice n. P., které naši účast na přehlídce finančně podpořilo.
Zdenka Šilhánová,
Komorní sbor Alter ego